Szukaj Pokaż menu

Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów III

77 465  
388   28  
Chyba każdy z nas chciałby wykonać takie zdjęcie, które opowiedziałoby pewną historię. Autorom tych zdjęć się to udało.

#1.

15 codziennych reakcji na gifach CCXLI - kiedy jestem antyszczepionkowcem i...

49 949  
254   15  
Dzisiaj m.in. lekarstwo z zabezpieczeniem przed dziećmi, prezent pod choinkę dla dziewczyny oraz celebryci z Kalifornii wrzucający zdjęcia swoich spalonych domów.

Imhotep - pierwszy znany z imienia geniusz w historii świata

47 385  
210   17  
Każda epoka ma swoich geniuszy, którzy przyczynili się do rozwoju cywilizacji. Starożytny Egipt doczekał się Imhotepa, który stworzył pierwszą piramidę. Pierwszy znany z imienia geniusz po śmierci urósł do rangi boga.

l_1729496b3656f31Imhotep.jpg
Figurka Imhotepa z Luwru

Tajemnicze życie

Imhotep z pewnością uchodzi za jedną z najważniejszych postaci starożytnego Egiptu. Niewiele jednak wiemy o jego życiu. Urodził się około 2667 r. p.n.e., a zmarł ok. 2600 r. p.n.e. Prawdopodobnie pochodził z okolic dzisiejszego Gebelein (40 km na południe od Teb). Mógł należeć do rodziny królewskiej (co mogłoby tłumaczyć pozycję, jaką osiągnął na dworze, który wówczas składał się głównie z krewnych kolejnych władców). Podczas panowania Dżesera (ok. 2687–2668 r. p.n.e.) Imhotep pełnił kilka istotnych funkcji: był administratorem pałacu królewskiego, kapłanem (mającym tytuł Najwyższego Kapłana Heliopolis), doradcą, budowniczym, rzeźbiarzem, matematykiem, astronomem, a przede wszystkim pierwszą osobą po królu i architektem.

Piramida Dżesera – największe dzieło Imhotepa

l_172949795f86a241024px_Saqqara_BW_5.jpg

Zanim Imhotep stworzył pierwszą piramidę, w Egipcie budowano mastaby, czyli jednokondygnacyjne grobowce o prostokątnym kształcie. Początkowo nagrobki miały skośne ceglane mury wypełnione gruzem, lecz z czasem cegły zastąpiono kamieniem. Projektując piramidę, Imhotep początkowo wybudował mastabę o wysokości ośmiu metrów. Architekt wpadł jednak na pomysł, by wnieść mniejszą mastabę na górze, tworząc tym samym drugie piętro, a następnie dobudować dwie kolejne kondygnacje. Imhotep musiał zdać sobie sprawę, że stworzył imponującą budowlę, która mogłaby zrobić większe wrażenie po poszerzeniu podstawy i dodaniu dwóch nowych poziomów.

Oddana do użytku ok. 2680 p.n.e. Piramida Dżesera liczy sześć kondygnacji. Grobowiec liczy 62 m wysokości, a wymiary podstawy wynoszą 118x140 m. Przez wiele wieków piramida robiła duże wrażenie wśród mieszkańców Egiptu. Była zdobiona kamiennymi płaskorzeźbami i rzeźbami. Część rzeźb skradziono, jednak spora ich liczba do dzisiaj zdobi grobowiec.

Nie wszyscy wiedzą, że sama Piramida Dżesera jest tylko najwidoczniejszą częścią kompleksu grobowego, wzorowanego na pałacu króla Dżesera z Memfis. W kompleksie było pełno dziedzińców, świątyń i grobowców dla krewnych króla. Wszystkie obiekty chronił mur cyklopowy (mur skonstruowany z wielkich, nieobrobionych kamieni, w miarę możliwości dopasowanych do siebie). Mur mierzył 10 m wysokości i 1,5 km długości. Do kompleksu prowadziło tylko jedno właściwie wejście. Aby utrudnić złodziejom dostanie się do grobów, wybudowano 13 ślepych korytarzy.

l_172949880eb11e0800px_Sakkara_C02_01.jpg

Imhotep był odpowiedzialny za plan konstrukcji i szczegóły przedsięwzięcia, jednak nie wiadomo w jakim stopniu do budowy kompleksu przyczynił się architekt, a w jakim król Dżeser. Następne pokolenia starożytnych Egipcjan powiązały powstanie Piramidy Dżesera (oraz nieukończonej Piramidy Sechemcheta) wyłącznie z Imhotepem. Will Cuppy w książce Życie i upadek prawie wszystkich napisał, że Imhotep wymyślając pierwszą piramidę, chciał zapewnić ochronę dla ciała króla oraz jego majątku. Z kolei Rodney Castleden w Wydarzeniach, które zmieniły losy świata zwrócił uwagę, że Imhotep budując grobowiec, chciał zapewnić królowi Dżeserowi nieśmiertelność, której władca tak bardzo pragnął.

1729499cff6b7dfSekhemkhet_pyramid_a.jpg
Niedokończona Piramida Sechemcheta. Budowę grobowca także nadzorował Imhotep.

Kult wokół architekta

Imhotep został pochowany w najbliższej odległości Piramidy Schodkowej. Po śmierci Egipcjanie uznali Imhotepa za boga, syna Ptaha, jednego z najważniejszych bóstw egipskiego panteonu. W tradycji egipskiej Imhotepa zapamiętano jako pierwszego i największego egipskiego mędrca, pierwszego reformatora kalendarza, autora egipskiej medycyny (i twórcę tekstu medycznego Papirusu Edwina Smitha). W okresie Nowego Państwa (XVI-XI wiek p.n.e.) stał się patronem skrybów, którzy przed rozpoczęciem zapisku poświęcali mu kilka kropel wody z dzbanków.

l_1729500e76e03ee783px_Edwin_Smith_Pa.jpg
Fragment Papirusu Edwina Smitha. Współczesna nazwa traktatu pochodzi od nazwiska amerykańskiego egiptologia Edwina Smitha, który w 1862 wszedł w jego posiadanie.

Imhotepa zaczęli wielbić wszyscy mieszkańcy Egiptu, którzy zaczęli modlić się do niego w różnych sprawach oraz składać figurki dziękczynne. Pojawiły się także święta związane z jego urodzinami, śmiercią i pogrzebem. Po podbiciu Egiptu przez Aleksandra Wielkiego Imhotep (nazywany wówczas Imuthesem) zaczął być utożsamiany z Asklepiosem, greckim bogiem sztuki leczniczej. Pamięć o nim przetrwała także podczas podbojów arabskich w VII wieku n.e.

Największe dzieło Imhotepa, czyli Piramida Dżesera, nadal istnieje. Aby podtrzymać pamięć o geniuszu, władze Egiptu otworzyły muzeum poświęcone Imhotepowi i jego dziedzictwu. Muzeum znajduje się u stóp piramidy, przy wejściu do parku archeologicznego w Sakkarze. Grób Imhotepa nie został odnaleziony (pomimo intensywnych poszukiwań angielskiego egiptologa Waltera Bryana Emery'ego).

Bibliografia

A. Cerinotti, T ajemnice piramid, wyd. Bellona 2009
Castleden Rodney, Wydarzenia, które zmieniły losy świata, wyd. Bellona 2008
Andrzej Szczeklik, Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny, wyd. Znak 2012
Imhotep, egiptologia.pl, 2 grudnia 2014
210
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 15 codziennych reakcji na gifach CCXLI - kiedy jestem antyszczepionkowcem i...
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Jaką mową posługiwać się będą dzieci, które nigdy nie słyszały żadnego języka? - kulisy dziwacznego eksperymentu sprzed ponad 500 lat
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Czy w ostatnich 100 latach USA różniły się od innych państw? Zobacz!
Przejdź do artykułu Co zrobili żołnierze na froncie po ogłoszeniu zakończenia pierwszej wojny światowej?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą