Szukaj Pokaż menu

Faceci są powaleni

68 951  
179   33  
Nietrudno znaleźć kobietę, która z pełnym przekonaniem powie, że wszyscy faceci są szaleni. Czy wszyscy nie wiemy, ale dlaczego od razu szaleni? Na tych zdjęciach przecież nie ma nic niezwykłego, kolesie po prostu czasem lubią się dobrze zabawić.

#1.

Naprawiłem to! XIX - elektryczna kosiarka o nieograniczonym zasięgu

51 729  
234   29  
Skąd wziąć prąd, kiedy zabraknie baterii, do czego w domu przydaje się kabel sieciowy, pilot uniwersalny z deski.

#1.

Jak czytanie książek działa na twój mózg

49 472  
180   68  
Wśród nas z pewnością znajdują się miłośnicy czytania. Jedni lubią czytać posty znajomych na Facebooku, inni lubią poczytać etykiety na środkach czystości podczas posiedzenia, a jeszcze inni przychodzą dla komentarzy, więc nawet nie przeczytają tego tekstu.

A szkoda, bo dowiedzieliby się, że nic tak nie działa na mózg, jak przeczytanie dobrej i angażującej powieści. I to całkiem dosłownie, ponieważ czytanie zmienia budowę mózgu, a pozytywne efekty czytania mogą utrzymywać się przez długi czas. Tak przynajmniej sądzą naukowcy z amerykańskiego Emory University.

Naukowcy poprosili grupę 21 studentów o pomoc w badaniach. Studenci mieli za zadanie czytać fragmenty powieści i stawiać się później na badaniu rezonansem magnetycznym. Dla porównania mózgi studentów zostały także zbadane przed rozpoczęciem eksperymentu. W ciągu dziewięciu dni studenci czytali codziennie przed snem 30 stron powieści „Pompeje” Roberta Harrisa. Każdego dnia wypełniali też krótki test, który miał sprawdzić, czy faktycznie przeczytali fragmenty powieści. Test następnie dostarczano ich wykładowcom od literatury . Po wypełnieniu testu studenci byli każdorazowo badani rezonansem magnetycznym, a po ukończeniu lektury przychodzili na badanie rezonansem jeszcze przez 5 dni. Okazało się, że ich mózgi uległy zmianie, gdy brali udział w badaniu i pozostały zmienione jeszcze przez jakiś czas.

Zmieniła się lewa część płata skroniowego, który uległ wzmocnieniu. Ta część mózgu odpowiada za przyswajanie języka. Wzmocnienie innych obszarów mózgu sugeruje, że osoby, które czytają powieść, mogą doświadczać zjawiska, które w angielskim nazywa się „embodied semantics”. Proces ten polega na tym, że mózg odwzorowuje dodatkowe połączenia, które wytwarzał podczas czynności wykonywanych przez człowieka, gdy człowiek myśli o tych czynnościach. Innymi słowy, gdy człowiek biega, mózg tworzy nowe połączenia i są one odtwarzane przez niego, gdy człowiek pomyśli o bieganiu. Badacze uważają, że dzięki temu osoby, które czytają, są w stanie wczuć się w bohatera powieści i jego sytuację. Badacze nie mają jeszcze pewności, ale sądzą, że efekty czytania mogą utrzymywać się długo po odstawieniu książki, dłużej niż 5 dni.

Zatem prawdziwe jest powiedzenie, że jesteś tym, co czytasz.

180
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Naprawiłem to! XIX - elektryczna kosiarka o nieograniczonym zasięgu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Ile niezdrowego cukru zawierają dania, które regularnie spożywamy
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu Kilka przerażających teorii opisujących naszą rzeczywistość
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Psychologia - pojmowana przez człeka z politechniki
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Dziwaczne rowery z ulic całego świata
Przejdź do artykułu Bo najpiękniejsze jest wnętrze - czyli nauka anatomii oczami studenta medycyny

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą