Szukaj Pokaż menu

Faktopedia – Który samochód Tesla rozpoznaje jako... śmietnik

86 830  
484   123  
Dziś m.in. rekordowa liczba podpalonych kaskaderów na planie filmowym, do czego dawniej używano dalmatyńczyków oraz który samochód Tesla rozpoznaje jako... śmietnik.

Pewna jest tylko śmierć i podatki – oto 7 absurdalnych danin, które muszą płacić Polacy

47 992  
413   172  
Kupiłeś sobie nowe auto? Dej hajs! Jedziesz na tygodniowy urlop w góry? Piniondzem rzygaj! Masz w domu telewizor? Dublony, dublony w zębach zaraz mje tu przynieś! Nie istnieje bardziej żebraczy twór niż włodarze państwa, którzy czasem wspinają się na szczyty kreatywności, aby zmusić obywateli do płacenia kolejnej daniny. A trzeba przyznać, że niektóre podatki brzmią niczym wymysł dobrego kabareciarza. I pewnie wszyscy byśmy się z tego do rozpuku śmiali, gdyby nie to, że ostatecznie jednak te absurdalne pomysły wprowadzane są w życie. Ku zgrozie naszych (i tak już szczuplutkich) portfeli.

Zatrzymane w kadrze – Zamach na Oktoberfest

70 391  
526   46  
Dzisiejszą podróż w czasie i przestrzeni rozpoczynamy w Kanadzie, gdzie w 1949 roku doszło do bardzo podejrzanego wypadku samolotu, który pochłonął aż 23 istnienia ludzkie. Po drodze zajrzymy m.in. do Indochin Francuskich i do restauracji Windows of the World, by wycieczkę skończyć wśród Polaków w... Teheranie.

#1. Następstwa bombardowania samolotu Canadian Pacific Air Lines, lot 108. Wszystkie 23 osoby na pokładzie zginęły. Bombardowanie było pierwszym atakiem na lotnictwo cywilne w Ameryce Północnej, Quebec, 1949 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Samolot leciał z Montrealu do Baie-Comeau z międzylądowaniem w Quebec City. Wszystkich 19 pasażerów i 4 członków załogi zginęło w katastrofie spowodowanej eksplozją bomby podłożonej na pokładzie.
Śledczy odkryli, że w zamach z 9 września 1949 roku zamieszane były trzy osoby: Joseph-Albert Guay, jego przyjaciel z czasów II wojny światowej Généreux Ruest i siostra Ruesta, Marguerite Pitre. Ich głównym motywem było otrzymanie pieniędzy z ubezpieczenia na życie żony Guaya, która miała być jedną z ofiar zamachu bombowego. Guay chciał wziąć ślub ze swoją dużo młodszą od siebie kochanką i tym samym „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – pozbyć się żony i zgarnąć pieniądze z ubezpieczenia.
W wyniku przeprowadzonego śledztwa po tak wielkiej tragedii, cała trójka została skazana na śmierć i stracona.

#2. Rada ekspertów ds. herbaty Stanów Zjednoczonych zebrała się po raz pierwszy od 1942 roku, aby ustalić minimalne standardy dla ośmiu do dziesięciu różnych rodzajów herbaty, które będą dostarczane do kraju w następnym roku, 17 lutego 1947 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Łódź ratunkowa nr 6 zwodowana z tonącego Titanica zbliża się do RMS Carpathia. Spokojnie mogło pomieścić się w niej jeszcze 36 osób. 15 kwietnia 1912 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Frederik Wedel Jarlsberg, ambasador Norwegii we Francji, podpisuje Traktat Spitsbergeński, 9 lutego 1920 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Traktat Spitsbergeński, znany także jako Traktat Paryski, jest dokumentem dotyczącym archipelagu Svalbard. Traktat został podpisany w Paryżu 9 lutego 1920 roku, a wszedł w życie 14 sierpnia 1925 roku. Zawarty został pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Danią, Francją, Włochami, Japonią, Holandią i Szwecją. Ponad trzydzieści innych państw podpisało Traktat w czasie późniejszym, m.in. Związek Radziecki, który przyłączył się w 1935 roku oraz Polska, która podpisała Traktat 2 września 1931 roku. Obecnie państw-sygnatariuszy jest 42.
W myśl artykułu pierwszego Traktatu archipelag Svalbard stanowi własność Królestwa Norwegii, ale państwa-sygnatariusze mają równe prawo do korzystania z zasobów naturalnych archipelagu i prowadzenia na jego terenie badań naukowych. W zakresie działalności gospodarczej prawa przyznane zapisami traktatu wykorzystują jedynie Norwegia i Rosja, które mają na Svalbardzie kopalnie węgla kamiennego. Pozostałe państwa, w tym w dużym zakresie Polska, prowadzą tam badania naukowe.

#5. Mężczyzna sprzedający miotły i kosze, Japonia, lata 1890-1896.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Steve Buscemi następnego dnia po zamachach z 11 września zgłosił się na ochotnika do swojej starej remizy strażackiej, pracując przez tydzień w strefie zero na dwunastogodzinnych zmianach i szukając ocalałych. Unikał kamer i pracował anonimowo. Fotografia wykonana we wrześniu 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Święty Mikołaj odwiedza chiński obóz jeniecki, Korea, 1951 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Kampania reklamowa Dolce & Gabbana, 1987 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Funkcjonariusze zachodnioniemieckiej policji sprzątają po ataku terrorystycznym, Monachium, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Zamach na Oktoberfest był największym aktem terrorystycznym w powojennej historii Niemiec. Miał miejsce w Monachium 26 września 1980 roku. Był to piątek, godzina 22:19. Wówczas to nastąpiła silna eksplozja bomby podłożonej w okolicach bramy głównej. O tej porze tłum ludzi zaczął opuszczać olbrzymie namioty, w których podawano piwo, i kierował się do wyjść. W wyniku zamachu 13 osób zginęło, a ponad 211 odniosło rany.
Śledztwo wykazało, że zamach terrorystyczny zorganizowała neonazistowska Wehrsportgruppe Hoffmann.

#10. Anna Kurnikowa, Rihanna i Rafael Nadal, US Open, 2005 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Michael Jordan z Chicago Bulls podczas konkursu Slam Dunk Contest w 1988 roku w hali w Chicago.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Ronald Reagan „uderza” Muhammada Alego podczas jego wizyty w Białym Domu, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Pani Blanche Doumer i panna Hélène Doumer, żona i córka gubernatora kolonialnego Paula Doumera, rzucają monety miejscowym dzieciom przed pagodą. Hanoi, Indochiny Francuskie, 28 kwietnia 1899 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Paul Dormer karierę polityczną rozpoczął w 1888 roku jako radykalny deputowany. W latach 1895-1931 był kolejno ministrem skarbu, gubernatorem generalnym Indochin Francuskich, przewodniczącym Izby Deputowanych, senatorem, ministrem bez teki, ponownie ministrem skarbu oraz prezydentem Senatu.
W 1931 roku został wybrany na prezydenta Francji, w głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym.
6 maja 1932 roku rosyjski emigrant Paul Gorguloff (Pawieł Timofiejewicz Gorgułow) dokonał zamachu na jego życie. Doumer został ciężko ranny, zmarł następnego dnia w wyniku odniesionych ran.
Gorguloff był byłym białogwardzistą, który strzelił do prezydenta, podczas gdy ten otwierał targi książek w Paryżu. Podczas procesu jego adwokaci usiłowali przedstawić go jako osobę niepoczytalną, aby uchronić swego klienta przed karą śmierci, jednakże zachowanie oskarżonego zadawało kłam tej tezie. Zresztą sam Gorguloff oświadczył, iż działał z premedytacją i zastrzelił prezydenta Francji, aby zaprotestować przeciwko „bierności Francji wobec bolszewizmu”. Skazano go na śmierć, a nowy prezydent Albert Lebrun nie skorzystał z prawa łaski. Gorguloff został zgilotynowany 14 września 1932 roku w Paryżu.

#14. Kobieta korzystająca z kąpieli pośród katastrofalnych zniszczeń spowodowanych przez huragan Andrew, południowa Floryda, 1992 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Naukowcy badający fazy Księżyca na modelach w ramach przygotowań do amerykańskiego lotu załogowego na Księżyc, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Benny Hill i Aniołki Hilla, lata 80. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj, zanim znaleziono znaczne zasoby ropy naftowej, 1976 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Zdjęcie wykonane z restauracji Windows on the World, która znajdowała się na szczycie północnej wieży World Trade Center w Nowym Jorku, 1976 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Windows of the World mieściła się na 106. i 107. piętrach. Działała od 19 kwietnia 1976 roku do dnia tragicznego zamachu z 11 września 2001 roku, kiedy to cały kompleks World Trade Center został zniszczony. Była najbardziej dochodową restauracją w Stanach Zjednoczonych.
O godzinie 8:46 wykonujący lot American Airlines 11 samolot pasażerski uderzył między 93. a 99. piętro One World Trade Center. W ten sposób wszystkie osoby powyżej tych kondygnacji zostały uwięzione. Około 7% ofiar zdecydowało się na samobójczy skok, najwięcej właśnie ze 106. i 107. piętra. Zginęło łącznie 170 osób, w tym 79 pracowników lokalu i 91 gości.
Szef restauracji, Michael Lomonaco, zdołał uniknąć śmierci, gdyż na krótko przed uderzeniem samolotu w budynek zatrzymał się na parterze z powodu zniszczonych okularów. Gdy nastąpiło uderzenie, ewakuował się z budynku.
Wśród obecnych wtedy w restauracji osób znajdował się jeden Polak – Jan Maciejewski. Poszedł wtedy na ranną zmianę, ponieważ jego kolega poprosił go o zastępstwo.

#19. Mark E. Zuckerberg pracujący na komputerze w swoim pokoju w akademiku w Kirkland House na Uniwersytecie Harvarda. Fotografia wykonana około 2004 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Polka i jej wnuki czekają na ewakuację do nowych domów w obozie Amerykańskiego Czerwonego Krzyża w Teheranie, Iran, 1943 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

30 lipca 1941 roku, po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki, między Polską a ZSRR zawarto porozumienie podpisane przez premiera rządu RP na uchodźstwie, generała Władysława Sikorskiego, oraz ambasadora ZSRR w Londynie, Iwana Majskiego. Układ Sikorski-Majski zawarty z myślą o wspólnej walce w koalicji antyhitlerowskiej przywracał – zerwane po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku – stosunki między oboma państwami oraz pozwolił na powstanie Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem generała Władysława Andersa. W dodatkowym protokole Stalin zagwarantował amnestię dla polskich obywateli deportowanych w latach 1939-1941 przez NKWD w głąb Związku Radzieckiego: więźniów Gułagu, przetrzymywanych w więzieniach śledczych NKWD, jeńców wojennych czy zmuszanych do pracy w kołchozach. Wraz z Armią Andersa do Iranu dotarło 120 tysięcy wychodźców, w tym aż 40 tysięcy kobiet i dzieci.

W poprzednim odcinku

526
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pewna jest tylko śmierć i podatki – oto 7 absurdalnych danin, które muszą płacić Polacy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Zdjęcia, których nie zrozumiesz, jeśli jesteś za młody
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu XII
Przejdź do artykułu 20 lekarzy, którzy mają genialne poczucie humoru

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą