Szukaj Pokaż menu

Śmiech przez łzy, czyli świat śmieje się z Putina V

93 552  
468   48  
Bo w tym trudnym dla wszystkich czasie, odrobina śmiechu jest na wagę złota.

Pracownicy serwisów pokazują, z czym borykają się na co dzień XXIV - Po prostu kolejny dzień w pracy

63 072  
303   40  
I kolejne zmagania pracowników serwisów i upartych w niszczeniu sprzętu klientów.

Zatrzymane w kadrze CDXXXVII - Najpiękniejsza Polka, która w tym roku kończy 60 lat

74 185  
461   61  
Dzisiaj zobaczycie, do czego kobietom służyły wachlarze, jak bawił się Fidel w zoo w Nowym Jorku oraz dowiecie się, kim byli członkowie Brudnej Trzynastki.

#1. Prezydent Rosji Borys Jelcyn, prezydent USA Bill Clinton, prezydent Ukrainy Leonid Kuczma i brytyjski premier John Major podpisują Memorandum budapeszteńskie w Centrum Kongresowym w Budapeszcie, 05. grudnia 1994 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa to porozumienie międzynarodowe niemające statusu traktatu podpisane w grudniu 1994 roku w Budapeszcie na Węgrzech. Na jego mocy Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej. W zamian za to Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

#2. Pojedynek bokserski z kangurem, Berlin, Niemcy, 1924 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Maska do ukrywania emocji podczas gry w pokera, 1937 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Amerykański żołnierz ma opaskę na hełmie, za którą zatknął zdjęcia swojej dziewczyny. Okolice Cu Chi w Wietnamie Południowym, maj 1968 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Bitwa o Anglię - stacje metra wykorzystywane jako schrony przeciwbombowe, Londyn, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Charków pod niemiecką okupacją, 1941 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Charków w czasie II wojny światowej kilkukrotnie przechodził z rąk niemieckich w ręce radzieckie i odwrotnie. W sumie miały miejsce cztery bitwy o kontrolę nad Charkowem. Trzecie co do wielkości miasto w Związku Radzieckim podczas wojny było najludniejszym miastem ZSRR zdobytym przez Niemców. Zostało zniszczone w 70%, a dziesiątki tysięcy mieszkańców straciło życie.
Z 700 000 mieszkańców Charkowa przed wybuchem II wojny światowej około 120 000 stało się przymusowymi robotnikami w Niemczech, 30 000 zostało straconych, a 80 000 umarło z głodu. Znaczna żydowska populacja Charkowa także bardzo ucierpiała podczas wojny i okupacji. Między grudniem 1941 a styczniem 1942 roku około 30 000 osób zostało zabitych i pochowanych przez Niemców w masowym grobie poza miastem.

#7. Cesarzowa Elżbieta Bawarska ukrywająca twarz przed wczesnymi paparazzi, lata 80. XIX wieku

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Fidel Castro rzuca orzeszki ziemne słoniowi w zoo. Bronx, 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Tramwaje konne wciąż kursujące pośród zdemolowanych budynków i tlących się ruin na ulicach State i Madison po wielkim pożarze Chicago w 1871 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Członkowie Guardians Angels – grupy strażników-ochotników oddanych walce z przestępczością w Nowym Jorku – pozują do zdjęcia ze swoim liderem Curtisem Sliwą, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Curtis Sliwa to Amerykanin polsko-włoskiego pochodzenia, który jako pierwszy nałożył czerwony beret i ogłosił się „Aniołem Stróżem”. Wszystko zaczęło się od Magnificent 13 (Wspaniałej 13) - grupy wolontariuszy patrolujących nowojorskie metro, które w końcówce lat 70. stało się siedliskiem wszystkiego, co najgorsze. Mieli po swojej stronie zmęczone i zastraszone społeczeństwo, ale przeciwko sobie... policję i władze miasta. Burmistrz Nowego Jorku Ed Kocha nazwał ich ironicznie „Aniołami Stróżami” (Guardians Angels) i tak narodziła się nazwa.
Organizacja od zawsze działała według filozofii „musisz coś zrobić, jeśli chcesz zobaczyć zmiany”. To zasada nie zmieniła się od ponad 40 lat.
W Nowym Jorku, który także dzięki ich staraniom jest znacznie bezpieczniejszy niż cztery dekady temu, wciąż można spotkać Anioły patrolujące ulice. Organizacja rozszerzyła znacznie obszar swoich działań i zaczęła działać na wszystkich kontynentach. Guardian Angels mają ponad 130 oddziałów rozlokowanych w takich państwach jak Wielka Brytania, Włochy, Meksyk, Japonia, Filipiny, Korea Południowa, a nawet Trynidad i Tobago.

#11. Księżniczka Elżbieta i książę Filip machają do Kenijczyków z ratusza w Nairobi, 4 lutego 1952 roku. Dwa dni później Elżbieta została królową po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Carrie Fisher i George Lucas na planie filmu Gwiezdne Wojny: Część VI - Powrót Jedi, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Roald Amundsen karmi swojego „ulubionego niedźwiadka polarnego” o imieniu Marie. Fotografia wykonana około czerwca 1920 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Członkowie zespołu The Beatles tuż przed wejściem na przejście dla pieszych przy Abbey Road, Londyn, 8 sierpnia 1969 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Zespół Michelin występuje na inauguracji programu radiowego Michelin Hour, 17 kwietnia 1928 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Jada Pinkett Smith, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne i Keanu Reeves podczas sesji fotograficznej promującej film Matrix, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Brudna Trzynastka przed lądowaniem w Normandii, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Brudna Trzynastka to sekcja saperów sierżanta Jake’a McNiece’a z elitarnej 101. Dywizji Powietrznodesantowej, pierwszej formacji spadochronowej w dziejach armii USA. Słynęli z pijatyk, rozrób, niesubordynacji i wiecznie cuchnących mundurów. Masową popularność zdobyli dzięki zdjęciom – wykonanym w przededniu lądowania w Normandii, a potem szeroko rozpowszechnianym w prasie – na których widać tęgich młodzieńców z irokezami na głowach i pomalowanymi twarzami.
Gdy Stany Zjednoczone włączyły się do II wojny światowej, 22-letni wówczas Jake McNiece pracował jako strażak i mógł uniknąć służby wojskowej. Jednak pewnego upalnego dnia lata 1942 roku spuścił tęgie lanie koledze, z którym „w tamtych czasach miał wiele problemów”. Wiedział, że policja zacznie go szukać, a nie chciał czekać, aż wsadzą go do więzienia. Uciekł więc do Oklahoma City i zaciągnął się do armii. Zgłosił się na ochotnika do formujących się wojsk spadochronowych. Przyjęto go z otwartymi rękami.
Na początku McNiece trafił na półroczny trening podstawowy do bazy wojskowej w Toccoa w stanie Georgia. Od razu zauważono jego charyzmę i szkolono go na sierżanta. W ciągu kolejnych miesięcy przez jego sekcję przewijali się różni żołnierze, aż w końcu uzbierała się z nich „Brudna Trzynastka”, czyli 1. Sekcja Dywersyjno-Sabotażowa 506. Regimentu Piechoty w 101. Dywizji Powietrznodesantowej. W pierwszej fazie szkolenia grupę dominującą tej sekcji stanowili potomkowie imigrantów z Polski. Na trzynastu ludzi, sześciu miało nadwiślańskie korzenie: Max Majewski, Eddy Malas, Frank Palys, George Baran, Joe Oleskiewicz i Joe Oparowski.
W doborowym towarzystwie libacje alkoholowe i bijatyki, prowokowane najczęściej przez McNiece’a, stały się znakiem rozpoznawczym oddziału. Co chwila ktoś z sekcji lądował w pace. Nikt z nas nie zgłosił się do armii, żeby przestrzegać dyscypliny, tylko po to, by walczyć z Niemcami – mawiał jej szef, a za nim powtarzała tę „mądrość” cała jego grupa. Wylecieliby z armii albo trafili za kratki na długi okres już po kilku dniach, ale prawda była taka, że trzeźwi, pijani czy skacowani – fizycznie, sprawnościowo i technicznie górowali nad innymi żołnierzami.
W lipcu 1943 roku przerzucono ich do Wielkiej Brytanii. Tam znacznie uległa pogorszeniu jakość wiktu żołnierskiego. Ludzie MCniece'a zaczęli polować oraz wykradać ryby z pobliskich stawów. Zapas wody służący do prania zużywali do gotowania jedzenia. Z prysznica, przysługującego im raz na tydzień, też nie korzystali. Myli i golili się tylko na przepustkach w Londynie, gdzie buszowali w lokalnych barach i domach publicznych. To właśnie wówczas przylgnęła do nich nazwa „Brudnej Trzynastki”.
Sekcja McNiece’a od samego początku uczestniczyła w operacji lądowania aliantów w Normandii. 506. Regimentowi Piechoty, do którego należała, wyznaczono dwa zadania. Po pierwsze, wysadzić wszystkie pomniejsze mosty na rzece La Douve w okolicach Carentan. Po drugie, opanować i utrzymać przeprawę, którą wiodła główna droga z półwyspu Cotentin w głąb kraju. „Brudna Trzynastka” zaczęła wyskakiwać nad Francją w ciemnościach, około godz. 23:45 5 czerwca 1944 roku.
D-Day przeżyła mniej niż połowa składu. Sam McNiece przeżył lądowanie w Normandii. Zmarł w 2013 roku w wieku 93 lat.

#18. Fiński kierowca rajdowy Juha Matti Pellervo Kankkunen w swoim zmodyfikowanym, dwudrzwiowym francuskim Peugeocie 205 T16, samochodzie terenowym, pędzący przez wioskę w Mali lub Algierii podczas rajdu Paryż – Dakar, styczeń 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Kolejka przed restauracją McDonald's w wieczór przed tym, jak sieć zamknęła czasowo swoje 850 restauracji na terenie Rosji, 9 marca 2022 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. 21-letnia szczecinianka Lidia Wasiak zdobywa tytuł Miss Polonia, 1983 rok. Konkurs ten odbył się po raz pierwszy po 25 latach przerwy.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku

461
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pracownicy serwisów pokazują, z czym borykają się na co dzień XXIV - Po prostu kolejny dzień w pracy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Zdjęcia, których nie zrozumiesz, jeśli jesteś za młody
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Profile na OnlyFans, o istnieniu których pewnie wolelibyście nie wiedzieć
Przejdź do artykułu 20 lekarzy, którzy mają genialne poczucie humoru

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą