Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCCLXXXIII - Skala ostrości papryki

119 041  
539   131  
Dziś m.in. Szwed, który chciał zbudować w swojej kuchni „reaktor atomowy”, skala ostrości papryki oraz czy tyranozaury naprawdę ryczały tak jak na filmach.

Madka na urlopie – analizujemy list oburzonej urlopowiczki

78 906  
190   126  
Z przedstawiciela inwazyjnego nadmorskiego insekta zwanego homo balticusem można robić sobie niewybredne żarty i obśmiewać przedziwną logikę jego zachowania. Problem zaczyna się jednak wówczas, gdy ktoś jadąc do kurortu położonego nad polskim morzem ma pretensje do całego świata o to, że mu gruby Janusz parawanem akwen zasłania. To trochę tak, jakby czepiać się bacy, że oscypki sprzedaje. Ostatnio serwis Onet Kobieta zaserwował nam dramatyczny list napisany przez oburzoną panią, która to miała nieprzyjemność wylądować we Władysławowie. Śmiało można rzec, że w tekście tym prezentuje się najgorszy typ polskiego turysty, czyli roszczeniowa „madka” na wakacjach.

Zatrzymane w kadrze CDVIII - Chłopaki z Klubu Churchilla

81 523  
474   80  
W dzisiejszym odcinku spotkacie się z kobietą, która miała okazję być dublerką Sofii Loren, zobaczycie niesamowicie utalentowanego żołnierza w Afganistanie oraz dowiecie się, kim był i co zrobił Kim Tae Hyun...

#1. Nilufar Rahmani - afgańska lotniczka, pierwsza w historii Afganistanu kobieta pełniąca służbę pilota wojskowego, laureatka nagrody International Women of Courage z 2015 roku. Fotografia wykonana w 2012 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy informacje o afgańskiej pilotce pojawiły się w prasie, rodzina Rahmani zaczęła otrzymywać pogróżki od talibów, co zmusiło ją do wielokrotnej zmiany miejsca zamieszkania. Mimo zagrożenia, Rahmani kontynuowała karierę wojskową, a jako instruktor latania stawała się inspiracją dla innych kobiet w Afganistanie.
W latach 2015-2016 przeszła szkolenie na samolotach C-130s, uzyskując stopień kapitana. W kwietniu 2018 roku uzyskała azyl w Stanach Zjednoczonych.

#2. Członek załogi lodołamacza "Arktika" wita się z misiem polarnym, 1975 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Mińsk, 1997 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na siekierze Łukaszenki "Referendum 1996".
Napis na skazanym - "Białoruś".

#4. Chris Benoit, były profesjonalny kanadyjski wrestler, 24 czerwca 2007 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Tego dnia jeden z fanów wrestlera zrobił to zdjęcie swojego idola telefonem komórkowym, kiedy przypadkowo spotkał go w poczekalni doktora Phila Astina w Carrollton w stanie Georgia. Dwa dni wcześniej zapaśnik udusił w swoim domu żonę, Nancy, a tego dnia - ich 7-letniego syna Daniela.
Chris Benoit po dokonaniu dwóch zabójstw popełnił samobójstwo we własnej siłowni, wieszając się na maszynie do podnoszenia ciężarów.
Sandra Toffoloni (siostra Nancy) rok później opowiadała w audycji innego zapaśnika, Chrisa Jericho, że w komputerze jej szwagra odnalezione zostały strony internetowe, z których można było się dowiedzieć, jak najszybciej złamać sobie kark.

#5. Przesłuchanie sowieckich żołnierzy, których złapano pijanych w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec, 1949 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Fragment "kolekcji" Ilse Koch zwanej „suką z Buchenwaldu”. W skład zbioru wchodziły m.in. wytatuowane kawałki skóry, organy ludzkie w słojach i lampa wykonana (rzekomo, bo to nigdy nie zostało jej udowodnione) z części ciał ofiar Holokaustu. Fotografia wykonana w 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Grupa hinduskich żołnierzy z plemienia Radźputów z Indii, fotografia z XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Larry Reddick karmiący gołębie w Nowym Jorku, 2016 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Na zdjęciu powyżej - Larry Reddick, Larry the Birdman, którego często można spotkać w parku na nowojorskim Manhattanie, gdzie karmi gołębie i w bardzo przyjazny sposób próbuje nawiązać jakiś kontakt i rozpocząć rozmowę z nieznajomymi, zapraszając wszystkich do karmienia ptaków lub pomagając im robić zdjęcia.
Oto co sam Larry mówi o swoim życiu:
Odsiedziałem 20 lat za to, że rozprawiłem się z dwoma facetami, którzy włamali się do mojego domu 20 grudnia 1986 roku i zabili moją żonę i dzieci. Złapałem ich, skułem kajdankami na podwórku i zacząłem odcinać kawałki. Od pięt po szyję. Potem odciąłem im głowy nożem do steków i wezwałem policję. Teraz nie jestem już niebezpieczny. Ptaki pomagają mi pozostać normalnym.

#9. Scilla Gabel, włoska aktorka, dublerka Sofii Loren, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pani Gabel jest włoską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Wystąpiła w 50 filmach w latach 1954-1982. Urodziła się w Rimini we Włoszech. Weszła do przemysłu filmowego jako dublerka Sophii Loren. W latach 1957-1967 występowała na wielkim ekranie, ale nie udało jej się odnieść jakiegoś wielkiego sukcesu. Sama twierdzi, że została zaszufladkowana i role, które przyszło jej grać można było opisać jako "ładna dziewczyna z dużym biustem".
Począwszy od późnych lat sześćdziesiątych, skoncentrowała swoją działalność na scenie i telewizji, gdzie zagrała swoje najważniejsze role i zdobyła uznanie krytyków.

#10. Radziecki żołnierz w Afganistanie, lata 80. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Iggy Pop i David Bowie w 1976 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy rok wcześniej Iggy dobrowolnie udał się do kliniki psychiatrycznej, aby wyleczyć się uzależnienia od heroiny, David był jednym z nielicznych, którzy nadal go odwiedzali, przemycając dla niego kokainę.

Jak wspominał później Bowie: „Właściwie to do szpitali nie wolno wnosić narkotyków, ale byliśmy szaleni, więc udało nam się przemycić wszystko, co mieliśmy. Nawet nie pamiętam, żebyśmy doświadczyli czegoś takiego jak strach. W końcu w szpitalu był nasz przyjaciel i musieliśmy mu przynieść cokolwiek, ponieważ od bardzo dawna nic nie miał”.

Wiele lat później Iggy nazwał swoją przyjaźń z Bowiem „światłem swego życia”.

#12. Jürgen Stroop (w środku) podczas powstania w getcie warszawskim, przy ul. Nowolipie przy skrzyżowaniu z ul. Smoczą, Polska, kwiecień lub maj 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Ludzie walczący o wejście do samolotu w Nha Trang, 1 kwietnia 1975 roku, podczas wycofywania się USA z Wietnamu Południowego

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Zdjęcie z kolekcji Petera Cohena; wykorzystane w książce "Osobliwy dom pani Peregrine".

Kliknij i zobacz więcej!

Legenda głosi, że zdjęcie przedstawia dziewczynę przy grobie swojej siostry bliźniaczki, która zginęła w pożarze rok wcześniej, w 1924 roku. Rodzice, wiedząc, jak ich córka tęskni za zmarłą siostrą, poprosili o dodanie do zdjęcia jej odbicia, jakby zawsze była przy niej.

#15. The Churchill Club, 1942 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Churchill Club to grupa ośmiu nastoletnich uczniów z duńskiej Szkoły Katedralnej w Aalborgu w północnej Jutlandii, którzy dokonywali aktów sabotażu przeciwko Niemcom podczas okupacji Danii w czasie drugiej wojny światowej.
Churchill Club był jedną z pierwszych grup oporu, które powstały w Danii. Pod dowództwem 15-letniego Knuda Pedersena ich działalność rozpoczęła się pod koniec 1941 roku, kiedy zaczęli atakować niemieckie siły okupacyjne w Aalborgu, naśladując opór stawiany przez norweskich żołnierzy. Udało im się dokonać 25 aktów sabotażu, zanim zostali aresztowani przez policję w maju 1942 roku.
8 maja 1942 roku świadkowie widzieli, jak dwóch członków Churchill Club wchodzi do kawiarni i kradnie broń z płaszcza nazistowskiego żołnierza. Świadkowie zidentyfikowali dwóch chłopców. Tej samej nocy Knud został aresztowany, a Niemcy znaleźli i skonfiskowali zapas skradzionej broni. Wszyscy, którzy byli zamieszani w działalność klubu, zostali tej nocy aresztowani. Zostali wysłani do więzienia stanowego w Aalborgu z wyrokami od 6 miesięcy do 3 lat. W październiku 1942 roku kilku chłopcom udało się uciec. Przez 19 kolejnych nocy dokonali kolejnych aktów sabotażu. Po ponownym ich schwytaniu ataki ustały.
W 1950 roku Winston Churchill usłyszał o bohaterskich czynach młodych Duńczyków z The Churchill Club. Członkowie otrzymali zaproszenia na przemówienie wygłoszone przez "Brytyjskiego Buldoga" w Anglii, zasiedli w sekcji dla VIP-ów, a po orędziu spotkali się oko w oko ze swoim idolem.

#16. Portret Józefa Stalina, namalowany przez Pabla Picassa po śmierci "człowieka ze stali" w 1953 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. W gabinecie szkolnego stomatologa, Kopenhaga, Dania, 1956 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. RuPaul, Muggsy Bogues, Charles Barkley i Kurt Cobain podczas wspólnego występu w programie komediowym Saturday Night Live, 1993 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. 24-letni Koreańczyk Kim Tae na kilka chwil przed wejściem do mieszkania swoich ofiar, marzec 2021 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Ofiarą chłopaka była dziewczyna, którą poznał w grze online, a także jej matka i siostra. Udając kuriera, Kim wszedł do ich domu i zorganizował prawdziwą masakrę. Przed morderstwem przestępca przez kilka miesięcy fanatycznie prześladował swoją ofiarę po tym, jak dziewczyna przypadkowo ujawniła swój adres domowy podczas gry. Ofiara stalkingu próbowała zerwać wszelkie kontakty z prześladowcą i zmieniła numeru telefonu.

Po zabiciu trzech kobiet Kim przebywał w domu ze zwłokami przez trzy dni.
Władze Korei Południowej zwykle nie ujawniają tożsamości podejrzanych. Tym razem postanowiono, że dane osobowe Kima, w tym jego zdjęcie oraz imię i nazwisko, zostaną ujawnione opinii publicznej.

#20. Katastrofa kolejowa w Ursusie, 20 sierpnia 1990 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W wyniku najechania pociągu pospiesznego Silesia relacji Praga – Warszawa Wschodnia na tył pociągu osobowego relacji Szklarska Poręba – Warszawa Wschodnia śmierć poniosło 16 osób, a 43 zostały ranne. Większość ofiar wypadku znajdowała się w ostatnim wagonie pociągu osobowego, który został całkowicie zmiażdżony. W chwili wypadku panowała gęsta mgła.
Pierwotnie winą za spowodowanie wypadku obarczono maszynistę Silesii, oskarżając go o pominięcie semafora wskazującego sygnał "STOP". Jednakże gdy w 1991 roku doszło do identycznej awarii sygnalizacji na tym samym odcinku, a tragedii udało się uniknąć tylko dzięki dobrej widoczności, mężczyzna został uniewinniony przez Sąd Wojewódzki w Warszawie zgodnie z zasadą in dubio pro reo (w wypadku wątpliwym należy orzec na korzyść oskarżonego).

W poprzednim odcinku
474
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Madka na urlopie – analizujemy list oburzonej urlopowiczki
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Zdjęcia, których nie zrozumiesz, jeśli jesteś za młody
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Błędy rodem z Matrixa w prawdziwym życiu, które sprawią, że zaczniesz kwestionować rzeczywistość II
Przejdź do artykułu 20 lekarzy, którzy mają genialne poczucie humoru

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą