Szukaj Pokaż menu

Demotywatory CDLXXXIX - pozytywna akcja "Puknij w auto"

74 052  
297   112  
Dzisiaj tradycyjnie o wyjątkowej tegorocznej wigilii, dziwnych obostrzeniach i jeszcze dziwniejszych zwolnieniach z obostrzeń pandemicznych, będzie polsko-niemiecka relikwia Jana Pawła II drugiej klasy, a na początek wyjaśnienie, dlaczego budowlańcy "biorą tak dużo".

Internauci nie zawiedli - wysyp memów po przyłapaniu na seksparty konserwatywnego węgierskiego eurodeputowanego

99 902  
591   128  
Każdy człowiek ma swoje słabości. Weźmy na przykład takiego deputowanego węgierskiego Fideszu Jozsefa Szajera. Chłop, lat 58, żona i córka, należy do konserwatywnej partii, która zwalcza ruch LGBT, promuje rodzinę w modelu mężczyzna, kobieta i dzieci (taki węgierski odpowiednik naszego PiS). Facet, który wpisał do konstytucji Węgier "ochronę świętości związku małżeńskiego, jako związku kobiety i mężczyzny". I nagle taki człowiek jest przyłapany przez policję w Brukseli na nielegalnej orgii. Nielegalnej z powodu obostrzeń koronawirusowych, ale też użycia na niej narkotyków. I nago ucieka po rynnie. I na domiar złego była to... orgia gejowska.

7 rzeczy, które warto wiedzieć o ZSRR – gigancie, którego nie ma już na mapie

56 899  
220   83  
Związek Radziecki zniknął z mapy świata i… raczej nikt za nim nie płacze. Może poza samymi Rosjanami – pewnie nawet nie wszystkimi – przekonanymi o własnej niegdysiejszej świetności.

#1. Szwedzki podbój Moskwy

1867068aa8eaa4a1.jpg

Tym, czym wyróżniał się Związek Radziecki, była nieprawdopodobna wręcz pycha odznaczająca się w najróżniejszych dziedzinach – nawet w sporcie. To właśnie ona sprawiła, że w finale hokejowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w 1957 roku w Moskwie nikomu nawet nie przyszło do głowy, że zwyciężyć mogłaby jakakolwiek inna drużyna. Tymczasem w finałowym starciu ZSRR pokonała Szwecja, a organizatorzy… nie mieli nawet przygotowanego hymnu państwowego, który odtwarzano zwyczajowo na cześć nowych mistrzów. Natomiast szwedzcy zawodnicy nie przejęli się tym zbytnio. Złapali za mikrofony i wspólnie odśpiewali jedną ze swoich narodowych pijackich przyśpiewek. Hymn? Na swój sposób hymn.
hockeysverige.se

#2. Interwizja… po radziecku

18670695a245ca52.jpg

Dzisiejsza Eurowizja to rzecz, którą należałoby po prawdzie zignorować całkowitym milczeniem, ale wspomnę o niej wyłącznie w kontekście przeszłości – bo pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia włodarze ZSRR postanowili odpowiedzieć na popularność konkursu własnym. Interwizja skierowana była do mieszkańców Związku Radzieckiego i wiązała się z dość istotnymi wyzwaniami. Jednym z nich było… jak właściwie przeprowadzić głosowanie publiczności w kraju, w którym mało kto dysponuje telefonem? Wymyślono więc alternatywne rozwiązanie – oglądający mieli… włączać lub wyłączać światła w swoich domach, w zależności od tego, czy utwór podobał im się czy nie. Wyniki następnie opracowywał dostawca energii, bazując na skokach w zapotrzebowaniu na prąd.
thetrumpet.com

#3. Obozy pracy… naukowej

1867070173313ee3.jpg

Za czasów Związku Radzieckiego do obozów pracy, tzw. gułagu, można było trafić za najdrobniejsze przewinienie – lub nawet jego brak. Wystarczyło nie spodobać się wyżej postawionym osobom i żadne szczególnie nieposłuszeństwo nie było już konieczne. Do obozów trafiło tym samym bardzo wielu naukowców i inżynierów – tak wielu, że otwierano dla nich specjalne laboratoria. Mogli w nich prowadzić badania i otrzymać dzięki temu zwolnienie od ciężkiej, fizycznej pracy. Nie znaczy jednak, że był to układ doskonały – jeżeli dokonali jakiegoś istotnego odkrycia, było ono przypisywane przebywającym na wolności postępującym zgodnie z linią władzy naukowcom, a nie faktycznym autorom.
russianhistoryblog.org

#4. Demokracja w oparach absurdu

1867071a341cc2e4.jpg

Wiele osób byłoby zaskoczonych na wieść o tym, że w Związku Radzieckim odbywały się demokratyczne wybory… zresztą sami organizatorzy tych wyborów zapewne podzieliliby zdziwienie. Tak do końca demokratyczne to one nie były – ale „pozory” zachowywano. Organizowano wszystko dokładnie tak, jak można by spodziewać się po każdej normalnej demokracji, z tą tylko drobną różnicą, że na kartach do głosowania znajdowało się.. tylko jedno nazwisko. Niewątpliwie ułatwiało to liczenie głosów i ustalanie wyników… Tak czy inaczej pewnego razu pszczelarz, niejaki Iwan Buryłow, postanowił zaprotestować przeciwko tej farsie i na swojej karcie do „tajnego” głosowania napisał „komedia”. To wystarczyło, by… wylądował w obozie na 8 lat za obrazę majestatu państwa. Ot, kulisy radzieckiej demokracji.
masterandmargarita.eu

#5. Oko w oko z prawdą

1867072b7c0bc405.jpg

W 1988 roku zawieszone zostały końcowe egzaminy z historii dla uczniów szkół podstawowych i średnich w Związku Radzieckim. Skąd ten nagły zwrot akcji? A stąd, że postępujące „cywilizowanie się” władzy zbiegło się z szokującym odkryciem, że wykorzystywane w szkołach podręczniki pełne są propagandowych bzdur wychwalających chociażby kolektywizację rolnictwa – która, przypomnijmy, nie zapewniła bynajmniej ZSRR sukcesu gospodarczego, a doprowadziła do śmierci nawet 14,5 miliona ludzi. Ktoś najwyraźniej pod koniec lat 80. doszedł wreszcie do wniosku, że fałszowanie historii nie ma sensu – i to akurat lekcja, o której warto byłoby, aby pamiętali współcześnie rządzący. Bynajmniej nie w Rosji.
nytimes.com

#6. Głupi i głupszy

1867073f2a551626.jpg

Nieodłącznym elementem historii Związku Radzieckiego był jego nigdy niekończący się, a nawet niespowalniający wyścig ze Stanami Zjednoczonymi. Oba mocarstwa rywalizowały na każdej możliwej płaszczyźnie – by wspomnieć chociażby o wyścigu kosmicznym. Ale wzajemne przepychanki trwały też w znacznie bardziej przyziemnych sprawach. Na przykład w 1977 roku Związek Radziecki nie zaaprobował inwazji Somalii na Etiopię. Wycofał swoje wsparcie dla Somalii, decydując się od tej pory pomagać Etiopii. Amerykanie nie pozostali dłużni – w konsekwencji tego samego wydarzenia, chyba wyłącznie po to, by zrobić Rosjanom na złość, zdecydowali o wycofaniu własnej pomocy dla Etiopii, postanawiając od tego momentu wspierać Somalię.
dtic.mil

#7. Z religią nie po drodze

186707431e29c557.jpg

Można powiedzieć, że władze Związku Radzieckiego za religią nie przepadały. To stwierdzenie, choć oczywiście słuszne, jest też ogromnym niedopowiedzeniem. W latach 1929-1940 na terenie ZSRR obowiązywał… 5-dniowy, a później 6-dniowy tydzień pozbawiony niedzieli. Chodziło o to, aby nikomu nie przyszło do głowy marnować wolny dzień na wizyty w cerkwiach. Do tego wcale się jednak nie ograniczono. Wiele świątyń zostało zamkniętych, by potem w ich murach uruchomić… muzea ateizmu promujące naukowe, a nie wyznaniowe podejście do otaczającej rzeczywistości. Można było oglądać w nich chociażby antyreligijne wystawy. To tak w delikatnym nawiązaniu do stwierdzenia, że nie zawsze same idee są złe – czasem wystarczy tylko popracować nad ich wykonaniem.
presentpasts.info
220
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Internauci nie zawiedli - wysyp memów po przyłapaniu na seksparty konserwatywnego węgierskiego eurodeputowanego
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Największe porażki DIY, jakie widział internet III
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą