Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCLXXXV - Ilu ludzi żałuje, że zrobiło sobie tatuaż

123 533  
472   115  
Dziś m.in. złota myśl pewnego greckiego filozofa, kto utrzymuje system GPS, komputery dla amiszów, skąd się wzięła nazwa "spam" oraz ilu ludzi żałuje, że zrobiło sobie tatuaż.

Pracownicy serwisów pokazują, z czym borykają się na co dzień III

232 373  
415   65  
I po raz kolejny zaglądamy do pracowników i serwisantów sprzętu elektronicznego. Czym tym razem zaskoczą ich klienci?

Zatrzymane w kadrze CCCLXI - tragiczny los załogi HMS Hood

102 334  
532   80  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie zdekoncentrowanych Krajicka i Washingtona, opowiemy wam o słynnej fotografii Jima Meadsa oraz dowiecie się kim była niejaka Ella Harper...

#1. Konsekwencje zamachu IRA na Margaret Thatcher, Brighton, Wielka Brytania, 1984.

Kliknij i zobacz więcej!

Na miesiąc przed zamachem bojownicy IRA podłożyli bombę w hotelu Grand Brighton, pięć pięter nad apartamentami, w których zatrzymywała się premier. Według ich obliczeń eksplozja miała zburzyć część budynku, grzebiąc znienawidzoną Thatcher pod gruzami. Do eksplozji doszło w nocy 12 października 1984 r., kiedy Thatcher była w swoim biurze, pracując nad przemówieniem. W rezultacie zawaliła się części elewacji hotelu oraz pięciotonowy komin, który runął przez podłogę do piwnicy. Wysokiej jakości wiktoriańska konstrukcja pozwoliła uniknąć poważniejszych uszkodzeń.

Premier i jej mąż nie zostali ranni, ale zginęło 5 osób, kolejne 34 trafiły do szpitali z różnymi obrażeniami. Thatcher została ewakuowana na komisariat i już o 9:30 przemawiała na zaplanowanej konferencji, po której udała się w odwiedziny do rannych. Jej opanowanie zaraz po ataku i w następnych godzinach wzbudziło powszechny podziw. Po tym incydencie jej popularność wzrosła niemal do poziomu wojny o Falklandy z 1982 roku. W rezultacie, próbą zamachu, terroryści ożywili karierę polityczną Thatcher, której notowania, w związku z przeprowadzaniem trudnych reform, spadły do historycznie niskiego poziomu.

#2. Król Szwecji Karol XVI Gustaw i jego żona Sylwia z wizytą w kołchozie „Leninizm” pod Taszkentem, 1978 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Finał turnieju tenisowego Wimbledon, 7 lipca 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

23-letnia Melissa Johnson mija tenisistów Richarda Krajicka i MaliVai'a Washingtona. Po wygranym w trzech setach meczu Krajicek powiedział, że bieganie Melissy zainspirowało go do lepszej gry i w rezultacie odmniósł sukces. Z kolei Washington, dla którego był to pierwszy i jedyny finał w turnieju wielkoszlemowym przypisał swoją porażkę temu, że wszystkie jego myśli były zajęte nie meczem, a biegnącą dziewczyną.

#4. Hirō Onoda, japoński żołnierz, który ukrywał się w dżungli do 1974 roku i był przekonany, że II wojna światowa wciąż trwa. Uważał, że wszystkie wiadomości o kapitulacji Japonii to amerykańska propaganda i kłamstwa wrogów.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Najbardziej znany z oskarowych selfików wykonany przez Bradley'a Coopera 2 marca 2014 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Od lewej do prawej stoją: Jared Leto, Jennifer Lawrence, Channing Tatum, Meryl Streep, Julia Roberts, Ellen DeGeneres, Kevin Spacey, Bradley Cooper, Brad Pitt, Lupita Nyong'o, Angelina Jolie i Peter Nyong'o Jr.

#6. Grupowe zdjęcie załogi brytyjskiego krążownika HMS Hood. Po operacji przeciwko pancernikowi Bismarck w maju 1941 roku, z 1421 osób przeżyją zaledwie 3.

Kliknij i zobacz więcej!

23 maja wieczorem płynące przez Cieśninę Duńską „Bismarck” i „Prinz Eugen” zostały wykryte przez patrolujący tam ciężki krążownik „Suffolk”, do którego w nocy dołączył drugi krążownik, „Norfolk”. Ruszyły one za niemieckimi okrętami, utrzymując kontakt radarowy i wzrokowy. Na wieść o wykryciu odległego o około 300 mil morskich przeciwnika, admirał Holland na „Hoodzie” nakazał swemu zespołowi zwiększenie prędkości i obranie kursu spotkaniowego.
Do starcia doszło wczesnym rankiem 24 maja.Pierwszy zaatakował Hood i skierował swoje działa w kierunku okrętu Prinz Eugen. Z kolei obie niemieckie jednostki skoncentorwały ostrzał właśnie na HMS Hood.
Pociski z piątej salwy „Bismarcka”, oddanej z odległości 15 – 18 tysięcy metrów, trafiły brytyjski krążownik liniowy w okolice masztu głównego na prawej burcie. Uderzenie to wywołało gwałtowną eksplozję, w rejonie pomiędzy masztem a tylnym kominem, która całkowicie zniszczyła część rufową okrętu. Po dalszych trzech minutach pod wodą znalazła się także część dziobowa.
Z 1421 osób przebywających na pokładzie zginęło według różnych szacunków 1415, 1416 lub 1418 marynarzy. Wśród nich było czterech polskich podchorążych, odbywających staż na „Hoodzie”: Kazimierz Żurek, Leon Trzebiatowski-Żmuda, Kazimierz Szymalski oraz Stanisław Czerny.

#7. Salvador Dali i Coco Chanel podczas przerwy na papierosa, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Wzburzeni mieszkańcy wyzwolonego z rąk hitlerowców miasta Gemenos we Francji golą głowę kobiecie, która wykazywała się lojalnością wobec okupanta, 31 sierpnia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Plac Świętego Marka, Wenecja, Cesarstwo Austrii, ok. 1860 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Mieszkaniec Londynu, który znalazł schronienie podczas niemieckiej serii nalotów Blitz w kościele Christ Church w Spitalfields (część East Endu), w kamiennym sarkofagu, 1941 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Ostatnia znana fotografia członków załogi promu Challenger, który eksplodował tuż po starcie 28 stycznia 1986 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Zespół wahadłowca „Challenger” rozpadł się na skutek uszkodzenia pierścienia uszczelniającego w silniku prawej rakiety dodatkowej na paliwo (SRB) stałe już w pierwszej sekundzie lotu. Uszkodzenie uszczelki spowodowało wydostanie się w 45. sekundzie jęzora ognia o powiększającej się długości, padającego na zbiornik zewnętrzny promu kosmicznego (ET) oraz mocowanie rakiety SRB do ET. W rezultacie po 73 sekundach lotu wahadłowiec rozpadł się w powietrzu.
Zginęli wszyscy członkowie załogi:
- Francis Scobee (dowódca)
- Michael Smith (pilot)
- Ronald McNair
- Elison Onizuka
- Gregory Jarvis
- Judith Resnik
- Christa Corrigan McAuliffe (pierwsza nauczycielka w kosmosie)
Z powodu obecności tej ostatniej pani na pokładzie, przed ekranami telewizorów zasiadło bardzo dużo dzieci.
Eksplozja i tragiczna śmierć załogi na 32 miesiące wstrzymała program lotów wahadłowców.

#12. Pronazistowska organizacja German-American Bund defiluje ulicami Nowego Jorku 30 października 1939 roku, a więc dwa miesiące po napaści zbrojnej na Polskę.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Kapitan George Aird katapultuje się ze swojego Lightning F1 XG332 na wysokości około 30 metrów nad ziemią, Hatfield, Herttfordshire, Anglia, 19 września 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Fotografię wykonał niejaki Jim Meads, który mieszkał w pobliżu brytyjskiej wytwórni lotniczej de Havilland. Tego dnia, jak i podczas wielu innych, miał nadzieję, wykonać zdjęcie jakiegoś samolotu podczas testowego lotu.
Do awarii English Electric Lightning F1 XG332, pierwszego brytyjskiego samolotu zdolnego przekroczyć prędkość mach 2 doszło podczas próby lądowania, kiedy to zapaliło się niedopalone paliwo w tylnej części kadłuba. Wybuchł pożar, który osłabił system sterowania klapą, uniemożliwiając pilotowi wykonanie poprawnego manewru osadzenia maszyny na ziemi.
Pilot myśliwca zdążył się jednak katapultować. Stracił przytomność i spadł na dach pobliskiej szklarni, łamiąc obie nogi. Przeżył.
Ministerstwo Lotnictwa początkowo zabroniło Jimowi publikacji zdjęcia, ponieważ prace nad samolotem były tajne. Ostatecznie zdjęcie opublikowane zostało w Daily Mirror 9 października 1962 roku, a następnie obeszło cały świat. Meads za tę fotografię od wydawnictwa dostał, niezłą jak na tamte czasy sumkę, 1000 funtów.

#14. Dan Aykroyd, jeden z żałobników, którzy nieśli trumnę z ciałem Johna Belushiego, West Tisbury Congregational Church, 10 marca 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Ella Harper, fotografia wykonana około 1888 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Ila (5 stycznia 1870 - 19 grudnia 1921) była znana jako "Dziewczyna-wielbłąd". Cierpiała na rzadkie ortpedyczne schorzenie - odwrotne wygięcie stawu kolanowego. W 1886 roku zaczęła występować w cyrku W. H. Harris’s Nickel Plate i pojawiała się w gazetach we wszystkich miejscowościach, do których zawitał cyrk.

#16. 10-letnia Tatum O'Neal trzyma w ręku statuetkę Oscara, którego zdobyła za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Papierowy księżyc, 2 kwietnia 1974 roku. Tatum do dziś jest najmłodszą zdobywczynią tej nagrody.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Aresztowani i eskprtowani przez wojsko brytyjskie admirał Dönitz, generał Jodl oraz Albert Speer, 23 maja 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Generał Alfred Jodl został powieszony 16 paźdzernika 1946 roku w Norymberdze. Albert Speer, "architekt Hitlera" został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Oskarżono go o organizację deportacji milionów robotników przymusowych do Niemiec. Przyznał się do winy i jako jedyny z oskarżonych wyraził skruchę i ubolewanie. Odbył całą karę i wyszedł na wolność w 1966 roku. Zmarł w 1981 roku w Londynie.
Gdyby Karl Dönitz nie został na kilka dni (30.04 - 08.05.1945) wodzem III Rzeszy nigdy nie trafiłby do więzienia. Zarówno dowództwo Royal Navy jak i US Navy twierdziło, że niemiecka marynarka wojenna prowadziła wojnę „czystą”. Odnalazł się jednak jeden dokument z 1942 roku (tzw. rozkaz w sprawie Laconii), na którym udało się zbudować oskrażenie. Finalnie Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał Karla Dönitza winnym popełnienia zbrodni wojennych i skazał na karę 10 lat więzienia. Dönitz odbył całą karę i wyszedł na wolność 1 paźdzernika 1956 roku. Zmarł w 1980 roku w Aumuhle na zawał serca.

#18. Gang braci Dalton, 1892 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W skład gangu wchodzili Bill Power, Bob Dalton (ur. 1869), Grattan (Grat) Dalton (ur. 1861) i Dick Broadwell (w takiej też kolejności od lewej do prawej, leżą ich ciałą na fotografii powyżej), później dołączył do nich również Emmett Dalton (ur. 1871). Daltonowie byli braćmi, trójką z piętnaściorga dzieci Lewisa Daltona i Adeline z domu Younger. Początkowo służyli nawet jako stróże prawa, ale szybko zeszli na złą drogę.
Czterej członkowie gangu zginęłi podczas napadu na Bank Narodowy w Coffeyville, 5 paźdzernika 1892 roku, w wyniku strzelaniny z mieszkańcami miasteczka. Emmett przeżył, choć z jego ciała lekarze wyjęli aż 23 kule (!) Wyrokiem sądu został skazany na dożywocie, ale 14 lat później został ułaskawiony. Zmarł w 1937 roku.

#19. Delegacja tureckich oficerów podczas wizyty w Moskwie, by wspólnie z sowieckim marszałkiem Siemionem Budionnym celebrować Święto Pracy, 1 maja 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. The Rolling Stones występują w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, Warszawa, 1967 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

532
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pracownicy serwisów pokazują, z czym borykają się na co dzień III
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Czasem zazdroszczę foliarzom spojrzenia na świat
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą