Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść informacji o Janis Joplin - wspomnienie ikony rocka

59 951  
237   51  
Janis Joplin niewątpliwie stała się ikoną blues rocka, a jej postać urosła do rangi symbolu ruchu hipisowskiego. Była cicha i nieśmiała, dopóki nie zaczęła śpiewać. Jej skrzeczący głos jest rozpoznawalny na całym świecie i choć jej kariera trwała zaledwie kilka lat, na dobre zapisała się w kartach historii jako muzyczna legenda lat 60.


Janis Joplin urodziła się w Porth Arthur w konserwatywnym Teksasie 19 stycznia 1943 roku. Dorastała w porządnej rodzinie jako wesołe i uzdolnione dziecko. Początkowo jej pasją było malarstwo, a dopiero później śpiew.

Będąc nastolatką nieustannie zmagała się z niskim poczuciem własnej wartości. Janis wpadła w kompleksy spowodowane nadwagą oraz problemami z cerą. W okrutnym żarcie została uznana za Najbrzydszą Osobę na Campusie przez wspólnotę w Texas University. Została również odrzucona przez swoich rówieśników, ponieważ popierała integrację rasową.


Po ukończeniu liceum poszła do college’u Lamar w Beaumont, gdzie zaczęła się obracać w towarzystwie bitników i marginesu społecznego. Wtedy zrozumiała, że od malarstwa bardziej woli śpiew.

Wystąpiła publicznie po raz pierwszy 31 grudnia 1962 r. Mimo że nie została szczególnie doceniona, nie poddała się i zaczęła regularnie dawać pokazy swoich umiejętności w miejscowych pubach. Wkrótce nagrała reklamówkę dla banku. Było to pierwsze nagranie Janis Joplin.


Pomiędzy studiami a pracą kelnerki na kręgielni, zaczęły się pierwsze eksperymenty z narkotykami, jakiś czas później rzuciła studia i wyjechała do San Francisco.

Na początku 1963 roku skrzyżowały się drogi Janis oraz muzyków z zespołu Big Brother & the Holding Company, z którymi zaczęła występować.


W 1967 roku grupa odnosi spektakularny sukces na Festiwalu w Monterey, a Janis staje się rozpoznawalną gwiazdą (to ten sam festiwal, na którym również Jimmy Hendrix dał się poznać szerszej publiczności w Ameryce).


W tym czasie Janis była już poważnie uzależniona od speedu i żeby zarobić na działkę, sama zaczyna handlować narkotykami. Powoli zaczęła wpadać w depresję, więc zgłosiła się do szpitala psychiatrycznego, gdzie uznano ją za symulantkę i odmówiono jej przyjęcia na oddział.



Jednak kariera Janis zaczęła nabierać tempa. Wraz z zespołem wydaje dwie płyty: “Big Brother & the Holding Company” oraz “Cheap Thrills”. Ta druga odniosła znakomity sukces. Album zajął pierwsze miejsce na liście przebojów Billboardu i długo utrzymał się na tej pozycji, a singiel “Piece of My Heart” stał się przebojem, który znany jest wszystkim do dziś.

Mimo sukcesu, krótko po wydaniu albumu, Janis decyduje się na opuszczenie zespołu i ostatni wspólny koncert dają 15 grudnia 1968.


W tym okresie Janis wywołała mnóstwo skandali, poddała się zabiegowi aborcji, a na scenę często wychodziła z heroiną płynącą w żyłach, tak jak na legendarnym Woodstocku w 1969.


W 1969 roku podczas występów w Tampie na Florydzie, Janis została aresztowana pod zarzutem wykrzykiwania wulgaryzmów pod adresem funkcjonariuszy policji.


Janis była posiadaczką szalonego Porsche 356 Cabrio. Jej nudna maszyna szybko została pokryta mnóstwem psychodelicznych wzorów.



W lipcu 1970 roku Janis spotkała na swojej drodze Setha Morgana i coraz poważniej zaczynała myśleć o małżeństwie i wycofaniu się z show-biznesu.

Ostatni koncert w swej karierze dała 12 sierpnia 1970 r. na Harvard Stadium w Cambridge, na którym pojawiło się ok. 45 tys. fanów bluesowej hippiski.


1 października nagrała utwór “Mercedes Benz", a dwa dni później wraz z zespołem Full Tilt Boogie Band nagrała sekcję instrumentalną dla piosenki “Buried Alive In Blues”. Wokal miał zostać dograny na następny dzień.


W przerwach między nagraniami wykonała telefon do ratusza w sprawie udzielenia zgody na ślub. Była to sobota i nikt w ratuszu nie pracował. Miała zadzwonić ponownie w poniedziałek.

Janis bardzo się nudziła i mimo że była czysta od prawie 6 miesięcy, pragnęła wypełnić pustkę i zadzwoniła do swojego dilera, który zaopatrzył ją w heroinę.

3 października 1970 roku, po nagraniach zespół poszedł do baru, gdzie trochę wypili i około północy Janis poszła do hotelowego pokoju, gdzie wstrzyknęła sobie w żyły 50-procentową heroinę. Heroina, którą można dostać na ulicach, jest zaledwie 3-procentowa, ale dealer pomylił się sprzedając tej nocy narkotyk o zabójczej mocy.

Jeszcze zeszła do recepcji rozmienić 5 dolarów i kupić papierosy. Po powrocie do pokoju upadła twarzą do podłogi, obok łóżka. Zmarła o 1.30. Jej ciało znaleziono dopiero po 18 godzinach od śmierci. Dwa tygodnie wcześniej zmarł Jimmy Hendrix. Rok później w Paryżu, tak jak ona prawdopodobnie z powodu przedawkowania, zmarł Jim Morrison.

W ten sam weekend, w którym zmarła Janis, w Los Angeles umiera jeszcze 8 osób z powodu przedawkowania heroiny.


Jej prochy zostały rozsypane nad Oceanem Spokojnym. W swoim testamencie zostawiła dla swoich przyjaciół 1 500 dolarów na wyprawienie stypy.


4 miesiące po śmierci został wydany jej album “Pearl”. Można na nim znaleźć kawałki, które zostały nagrane tuż przed jej śmiercią. Janis śpiewa we wszystkich utworach z wyjątkiem "Buried Alive in the Blues", który pozostał instrumentalny.
10

Oglądany: 59951x | Komentarzy: 51 | Okejek: 237 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.05

08.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało